Lněný olej pro vaše zdraví

Lněný olej se získává ze sušených semen lnu setého lisováním za studena. Má vysoký podíl protizánětlivých mastných kyselin, obsahuje vitamíny B1, B2, C a E, karoten, železo, zinek a lignany.  Tyto látky pomáhají předcházet kardiovaskulárním onemocněním a fungují jako prevence vzniku rakoviny. Mezi další jeho pozitivní účinky patří zlepšení žaludečních a střevních onemocnění, snížení hladiny cholesterolu, snížení krevního tlaku, zmírnění menstruačních obtíží, zvýšení činnosti jater a ledvin apod.
rostliny lnu
 
Při koupi se zaměřte na kvalitu. Aby vám konzumace oleje prospívala a neškodila, je nutné, aby byl za studena lisovaný a správně skladován. Pro zachování jeho účinnosti je třeba jej konzumovat čerstvý. Po otevření ho skladujte v lednici a spotřebujte do 6 týdnů. Při běžné pokojové teplotě rychle žlukne, což se v chuti projeví hořkostí.
 
Nepoužívejte ho při tepelné úpravě pokrmů, jinak byste zničily cenné látky, které obsahuje. Je vhodný do salátů v kombinaci s jiným chuťově neutrálním tukem. Můžete ho užívat i jako několikadenní léčebnou kúru po jedné čajové lžičce denně a postupně dávky zvyšujte, až budete za den užívat dvě polévkové lžíce. Své využití najde i v přípravě různých mastí, kdy pomáhá při akné a ekzémech.
 
Návod podle Dr. Budwig
Lékárnice a vědkyně Dr. Johanna Budwig, která byla několikrát nominovaná na Nobelovu cenu, je známá užíváním lněného oleje v kombinaci se sirnou bílkovinou z tvarohu nebo bílého jogurtu, které působí proti vzniku rakoviny. Pokud se tyto dvě suroviny smíchají, lidské buňky dokáží mastné kyseliny mnohem lépe využít, což má zásadní dopad na krevní obraz a tím pádem i na zdraví člověka. Do směsi přidejte i pár lněných semínek, které nejprve rozmixujete. Na dochucení můžete použít bylinky nebo česnek, ale směs lze konzumovat i na sladko s medem.
olivový olej
 
Samotné použití lněného oleje může být pro řadu lidí problematické, ale smícháním s látkou, která obsahuje síru, se na sebe látky dobře chemicky navážou a jejich účinek se několikanásobně zvýší.